opłata usprawiedliwia chamstwo?

Niedzielna msza święta.
Kościół pełen ludzi.
Kobieta widzi jedno miejsce wolne, więc siada.
Po chwili otwierają się boczne drzwi i wchodzi mężczyzna w średnim wieku.
Kieruje się do ławki, jednak wszystkie miejsca są zajęte.
Wskazuje kobiecie palcem tabliczkę z nazwiskiem na ławce.
Jako, że kobieta nie jest „tutejsza” nie wie o co chodzi.
Mężczyzna twierdzi, że ma wykupione to miejsce i chce usiąść.
Gdy kobieta nie rusza się, ten próbuje jej usiąść na kolanach.
W końcu pani daje za wygraną i ustępuje miejsca panu „opłaconemu”…

50 myśli nt. „opłata usprawiedliwia chamstwo?

 1. A gdzie cudowna polska gościnność, kiedyś jak był ktoś obcy to chciało się jak najlepiej zaprezentować, pokazywało mu się co w nas najlepsze i zachęcało do powrotów. No cóż takie czasy, tylko zastanawia mnie fakt że największe zakłamanie wychodzi z nas właśnie w kościele. Przecież podobno jesteśmy wierzącymi katolikami ale zamiast okazywać naszą wiarę uczynkami wolimy tylko klepać pacierze na pokaz.

  • no cóż, był to pojedynczy przypadek takiego chamskiego zachowania, więc myślę, że nie generalizujmy….

 2. To zależy od mentalności. U nas w kościele widzę zgoła inne sytuacje. Zawsze znajdzie się ktoś, kto zrobi miejsce, przesunie się w ławce. Myślę dokładnie tak samo, że nie warto generalizować. A ta sytuacja, to po prostu ciekawy obrazek :)

 3. mnie to najbardziej wkurza jak człowiek idzie do kościoła 15 min. przed mszą ławki puste siada (do tej nieopłaconej, żeby nie było) a jak już msza się rozpocznie zjawia się jakaś starsza Pani (najczęściej) staje obok tej ławki, która zdążyła się już napełnić i patrzy wymownie co chwila kto jej ustąpi, wszystko wszystkim ale jak kobieto nie ustoisz godzinę, to przyjdź wcześniej i zajmij sobie to miejsce siedzące, każdy chce siedzieć nie tylko starsi, bo ta młoda to może akurat ma chory kręgosłup, albo w ciąży jeszcze nie bardzo widocznej jest…

  • rzeczywiście, już nieraz też o tym rozmawialiśmy w gronie rodzinnym.
   Przyjdzie taka „starsza osoba” i jak ktoś nie wstaje to chrząka znacząco lub co gorsze próbuje się wpychać…

   • To są tzw. babcie krzesełkowe ;P stoi nad Tobą, patrzy, zerka, komentuje, kaszle, chrząka i zaraz zejdzie na zawał od tego wszystkiego, ale zwyczajnie, uprzejmie nie poprosi żeby ustąpić miejsca;)

 4. no nie, to już naprawdę oznaki chamstwa…..dobrze, ma może opłacone to miejsce, ale zwykła ludzka uprzejmość się kłania…..ehhhh

 5. O matko! co to w ogóle ma być?! szczerze mówiąc to pierwsze słyszę o tym wykupowaniu miejsc siedzących w Kościele..

  • u nas jest taki zwyczaj, jednak już coraz mniej osób tak postępuje,
   ale pan uparł się, że skoro zapłacił to mu się miejsce siedzące należy, bez względu na wszystko ;)

 6. ~Pani S., :

  To miejsce w ławce można wykupić?! Ło matko, długo po tym świecie chodzę, ale o tym nie wiedziałam! A kupuje się dożywotnio czy na jakiś czas? Ile to kosztuje? Bardzo mnie to zainteresowało.

  • nie znam szczegółów, lecz wiem, że można opłacić za cały rok z góry i wtedy na ławce widnieje imienna tabliczka – nie mam pojęcia jaki jest tego koszt ;)

   • ~Pani S., :

    Ciekawe, czy można to miejsce odziedziczyć? :) Co dostałaś w spadku? Miejsce w kościelnej ławce! Już widzę te nagłówki: „Walka spadkobierców o miejsce w ławce!”. O kurczę, czuje, że mi się włączył niebezpieczny tryb :) A wszystko przez Ciebie :)

 7. hahahahahaha

  przepraszam, ale …….cała sytuacja jak groteska :)

 8. W mniejszych miejscowościach czy na wsiach takie sytuacje to norma, każdy ma swoje (opłacone lub umownie przypisane) miejsce, zawsze tam siada i wszyscy o tym wiedzą. Kiedy pojawia się ktoś „nowy” moim zdaniem powinien to uszanować, ale fakt faktem takie bezczelne zachowanie jest niedopuszczalne.
  U mojej babci w kościółku większość starszych ludzi siada w takich „swoich” ławeczkach, a kiedy ktoś umiera miejsce bardzo długo zostaje puste, z szacunku do zmarłej osoby i czystej ludzkiej uprzejmości ;) Piękny i sumtny widok, ale napawa wiarą w dobrych ludzi

  • dokładnie, w mniejszych miejscowościach ludzie chodzą na konkretną, jedną godzinę do Kościoła i zawsze siadają na to samo miejsce, większość o tym wie i nie siada, gdzie nie można ;)

   ale uważam, że niedopuszczalne jest takie chamskie wymuszenie swojego siedziska ;)

 9. Ja pierdyczę. Że w teatrze można „wykupić” (zasponsorować) miejsce, to wiedziałam, ale że w kościele? Rozumiem, że będzie jak dawniej na wsiach bywało: bogaci gospodarze „na przedzie”, a z tyłu hołota?

 10. Słyszałam o tym, ale dla mnie to żenada, nawet w kościele są równi i równiejsi! Beznadzieja, gdzie jak gdzie, ale w kościele nie powinno mieć to miejsca. Pozdrawiam

 11. T\Jednym słowem Pan pobożnością nie grzeszy! Miejsce w kościele ma! Pewnie miejsce na cmentarzu też już wykupione! A Ksiądz opłacony i wie co ma mówić nad grobem zmarłego chrześcijanina, który tyle pieniędzy zainwestował w swoją podróż na tamten świat! (http://e-galimatias.blog.pl/)

 12. Takie zachowanie, jakim popisał się ten facet jest nie do pomyślenia. A tym bardziej w takim miejscu!!! Kompromitacja na całej linii…

  Pozdrawiam!

  • też mi się takie zachowanie w głowie nie mieści!
   ale jak widać są ludzie i taborety…

   pozdrawiam ciepło :)

 13. Matko kochana, co za dziad…
  Już mógł sobie darowac,przestałby jedną mszę to by mu korona z głowy nie spadła, co jedynie nogi by mu może odpadły…w końcu 45min.w kościele to kawał czasu.
  Masakra.
  Ale cholera, ludzie w ogóle mają problem z ustępowaniem miejsc, czy to w kościele, czy w autobusie.
  Jak byłam w ciąży,na ostatnich nogach jechałam w zatłoczonym autobusie.
  Babka, obok której stałam (młoda kobieta), stwierdziła wszem i wobec: „arbuza się nażarła i udaje, że jest w ciąży. Nie zmienia to faktu, że nikt nawet nie zaproponował mi żebym usiadła.
  Kultura…

  • brak słów po prostu na taką kulturę… „arbuza się nażarła” – no comment …

 14. I niech mi ktoś powie, że nie wszystko można kupić. Można jak widać wszystko, oprócz zdrowia i rozumu…

  • też tak myślę, że w tych czasach oprócz wymienionych przez Ciebie rzeczy chyba wszystko jest na sprzedaż…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>